dotazy

zobrazit všechny

Zeptejte se nás!

Seznam dřívějších dotazů:
15. 11. 2018 Zuzana se ptá:

Dobrý den,

je sauna vhodná i pro děti? Máme dcerku 6,5 let, ale nevím, zda by to pro ni nebylo zbytečně náročné.

děkuji

ZN


15. 11. 2018 Radek odpovídá:

Dobrý den,

Sauna není náročná, je to jen obecně zaužívaný strašák. Farmaceutickým koncernům s podporou lékařů se těžko brání. Sauna je tady tisíce let. Naše děti chodí do sauny od 4 let (dnes mají přes 20 let). Nápor na organismus je asi 5 vteřin - při přechodu z horka do studené vody. Pokud chcete i toto eliminovat, stačí venku posedět asi 1 - 2 minuty a až potom se ochladit v bazénku.

 Především je důležité dítě nenutit - první okamžik při vstupu do prohřívárny může být pro něj trochu šok. Teplota je ale na pryčnách rozdílná - na nejnižší je asi 60°C, nahoře přes 90°C. Děti ale často lehají nebo sedí na ručníku na zemi, tam je něco asi 40°C.

Dítě nevydrží v prohřívárně dlouho, jeho tělo se rychleji prohřeje než u dospělého - již za 6 - 8 min. Rovněž není třeba jej následně vystavovat chladné vodě v bazénku. Stačí ochladit chladnější (vlažnou) vodou zátylek pod sprchou.

Důležité, nejen pro děti je pitný režim - před saunou i během saunování. Před saunou asi více, než během saunování (myšleno mezi saunovacími cykly), to už vás pocit žízně nutí.

Pokud by jste měla jakýkoliv dotaz, klidně mi i zavolejte.

Keep sauning

reagovat
Přihlásit se © 2021 Roman Janás